O RASIE

O RASIE

Kooikerhondje   (Płochacz holenderski) - jedna z ras psów należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów dowodnych, zaklasyfikowana do sekcji płochaczy gr. VIII FCI pod nazwą - Nederlandse Kooikerhondje.

 

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY

W roku 1942, podczas II Wojny Światowej, baronowa Van Hardenbroek van Ammerstol rozpoczęła odtwarzanie Kooikerhondje. Zleciła ona pewnemu domokrążcy wyszukanie psów na podstawie zachowanych fotografii. W jednym z gospodarstw we Fryzji znalazł on sukę, dziś znaną pod imieniem Tammy,  która stała się założycielką populacji hodowlanej. Tymczasowe uznanie nastąpiło 18 czerwca 1966 r. Rada Powiernicza przyznała oficjalne ostateczne uznanie za odmianę 20 grudnia 1971 r. Kooikerhondje był psem wabiącym kaczki i do dziś bywa wykorzystywany w tej roli. Nie wypłasza ani nie wystawia – przywabia je wesoło machając ogonem. Zaciekawione kaczki wpływają do zagrody, zakończonej pułapką. Kiedyś z pułapki tej ptaki trafiały na stół, dzisiaj po zaobrączkowaniu dla celów naukowych wypuszczane są na wolność.

WYGLĄD I BUDOWA

Kooikerhondje jest jednym z najmniejszych psów na ptaki, osiągającym wzrost w granicach 35 - 40 centymetrów wysokości w kłębie. Obowiązującym typem umaszczenia kooikerhondje  jest biel w rude i rudoczerwone plamy. Włos   średnio długi i gładki – nie  wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Okrywa włosowa raczej nie łapie brudu, mokra szybko wysycha. Płochacz holenderski ma ogon biały, puszysty. Na głowie mile widziana jest biała strzałka. Końcówki włosów na uszach mają w kolorze czarnym – potocznie nazywane są kolczykami. Migdałowe oczy.

 

TEMPERAMENT I CHARAKTER

Obecnie w swoim rodzimym kraju -  Holandii, kooikerhondje są dość popularnym psem rodzinnym.

Ich  inteligencja, opanowanie,  radość, niespożyta energia, oddanie i wierność powodują, że zyskują  coraz większą popularność.

Kooikerhondje są pełne miłości i lubią ją okazywać. Płochacz holenderski to rasa czuła, wrażliwa i  radosna.  Psiaki pragną skupiać uwagę właściciela na sobie poprzez różnego rodzaju zaczepki. Chcą czuć się potrzebne i zauważalne. Uwielbiają być głaskane i potrzebują towarzystwa ukochanych członków swojej rodziny. Nerwowa atmosfera, krzyki  i zmuszanie mogą wywołać wycofanie a nawet agresję.  Do obcych osób  podchodzą z rezerwą.

Płochacze holenderskie są bardzo aktywne. Potrzebują codziennie sporej dawki ruchu. Kilkuminutowe wyjścia na spacer nie wchodzą w rachubę. Puszczanie kooikerhondje  „samopas” po ogrodzie na dłuższą metę też się nie sprawdzi. Oprócz zamiłowania do aktywności kooikerhondje  chcą jednocześnie obcować z człowiekiem. Wszelkie zabawy  czy zadania do wykonania  dają im wiele radości. Są podatne na tresurę. Bardzo szybko się uczą.  Kochają aportowanie.  Płochacz holenderski doskonale sprawdza się w różnych sportach -  agility, frisbee, obedience, rally i innych,  oraz w treningach  węchowych.

 

ZDROWIE

Należy przestrzegać diety, gdyż kooikerhondje mają dobry apetyt, a co za tym tendencje do tycia.  Choroby rzadko zdarzające się ale charakterystyczne dla rasy to: choroba von Willebranda, zaćma, padaczka, zwichnięcie rzepki. dysplazja stawów biodrowych.


DLA KOGO KOOIKERHONDJE

Kooikerhondje jest psem o pogodnym usposobieniu,   zrównoważonym, aktywnym i pracowitym. Rozpatrując chęć jego  posiadania  należy mieć na uwadze, że nie są to  zwierzaki  „na kanapę”. Nuda działa na nie destrukcyjnie.  Psy tej rasy uwielbiają być w ruchu. Są stworzone do sportów, wszelkich zabaw fizycznych i umysłowych.

Płochacz holenderski potrzebuje mieć przewodnika inteligentniejszego od siebie, który w pełni wykorzysta ogromne  możliwości czworonoga. Właściciel Kooikerhondje powinien być aktywny, wyrozumiały, konsekwentny i wesoły.  Mądre wychowywanie psa, dostarczanie mu codziennych bodźców, stosowanie pochwał oraz nagradzanie smakołykami, zaprocentuje w przyszłości  posiadaniem niezawodnego, szczęśliwego przyjaciela dającego jednocześnie wiele radości i zadowolenia.